Sabtu, 4 Mei 2013

RPH Pemulihan Linus


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Guru                                   : Armah Jappar
Mata   Pelajaran                  :  Bahasa Melayu
Tarikh / Hari                       :   23 April 2013/ Selasa
Masa                                   : 3.55 petang – 4.25 Petang ( 30 minit)
Kelas                                   : Kelas Pemulihan Khas Tahun 2 Bestari
Kehadiran   Murid               : 9/9
Tajuk                                   : Kata nama am
Subtopik                              : Menulis perkataan berdasarkan gambar
Kemahiran    11                   : Perkataan KV + KVK
Objektif Pembelajaran        :  Pada akhir pengajaran ini, murid akan dapat;
ii.                  Mengeja perkataan dengan menggunakan suku kata yang betul
iii.                Menulis perkataan berdasarkan gambar dengan betul.

 Pengetahuan Sedia Ada  :  Murid telah belajar dan dapat  mengeja suku kata kv dan kvk.
Alat Bantu Mengajar        : Gambar,Kad perkataan / kad suku kata,magnet,komputer, LCD
                                            dan lembaran kerja.                                                                              
Pendekatan / Strategi      : Berpusatkan  murid dan bahan, guru dan murid.
Kaedah                            : Latih-tubi,Penyoalan
Nilai-nilai                       : Keberanian, keyakinan, kerjasama dan menepati masa
KBKK                            : Mengecam, kenal  pasti , menghubungkait.

Rancangan Pengajaran Harian     
Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah
/ Masa

   Isi Kandungan

       Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran  
 Strategi /
Kaedah/ABM/
NIlai/KBKK




       Aktiviti Guru

   Aktiviti Murid

Set Induksi

( 3 minit)

Pengenalan
  
Kata nama am
1.Guru menunjukkan suatu objek (model sebuah rumah) yang ditutup dengan kain.Kemudian guru meminta murid menekanya.
 2. Guru menampalkan beberapa kad huruf di papan tulis,dan meminta murid menyusun huruf-huruf tersebut menjadi perkataan bermakna (rumah).

3.Guru membuka kain penutup pada model tersebut  dan meminta mereka menama dan mengeja perkataannya.


1.   Murid melihat dan memerhati objek tersebut dan mula meneka.



2. Salah seorang daripada murid akan tampil kehadapan untuk menyusun perkataan tersebut.



3.Murid menamakan objek dan mengeja perkataannya dengan menggunakan suku kata secara lisan.


Strategi:
Berpusatkan  guru & pelajar.

Kaedah:
Penyoalan,
Perbincangan.

ABM:
Model rumah,
kad huruf,magnet.


Nilai:
Keberanian,
Keyakinan.

KBKK:
Menjana idea,
Mengenal pasti.

Langkah
     1
( 5 minit)
Gambar-gambar yang menunjukkan
kata nama
 ‘am’ yang mengandungi perkataan  KV KVK.
Contoh: katil
pokok,siput,
kasut,katak  dan



1.Guru menunjukkan beberapa gambar kata nama  ‘am’.

2.Guru meminta murid menyebut /menamakan setiap gambar tersebut.
1. Murid memerhatikan gambar yang ditunjukkan.

2.Murid menyebut dan menamakan gambar yang ditunjukkan.
Strategi:
Berpusatkan guru dan pelajar, Pelajar dan bahan.

 Kaedah:
Penyoalan,
Perbincangan.

ABM:
Gambar

Nilai:
Keberanian,
Keyakinan.

KBKK:
Menghubung-kait.


Langkah 
    2

( 6 minit)         

1.Guru menunjukkan beberapa perkataan berdasarkan gambar yang ditunjukkan tadi dan meminta murid mengejanya secara latih-tubi.

2.Guru meminta murid mengeja semula perkataan yang disebut oleh guru tanpa merujuk carta /perkataan .
1.Murid mengeja perkataan tersebut dengan menggunakan suku kata yang betul.




2.Murid mengeja perkataan tersebut dengan suku kata.
Strategi:
Berpusat murid dan bahan.

Kaedah:
Latih-tubi

ABM:
 Gambar,Kad perkataan, kad suku

KBKK:
menghubung-
kait
Langkah
      3     
( 7  minit)

1.Guru meletakkan beberapa keping kad suku kata di atas meja.Kemudian meminta beberapa orang murid datang untuk membina perkataan bemakna berdasarkan kad suku kata
Tersebut. 

2. Guru meminta murid membaca semula perkataan yang dibina/disenaraikan oleh murid.
1. Murid  yang disebut/dengan rela hati  datang kehadapan dan mula mencari  /membina perkataan tersebut dan menampalkannya diatas papan tulis.



2.Murid membaca semula perkataan tersebut.
Strategi:
Berpusatkan  murid.

Kaedah:
Hafalan, Ingatan

NIlai:
Keberanian

ABM:
 kad suku kata/ perkataan/magnet/Pita pelekat.
KBKK:
Menghubung-
kait.

 Langkah
     4
(12 minit)
Pengukuhan.
1.Guru mengedarkan lembaran aktiviti kerja kepada semua murid.

2. Guru memberi penarangan  mengenai  aktiviti tersebut di samping memberi bimbingan kepada murid yang lemah / lambat.
1.Murid mula membuat latihan  kerja iaitu menulis perkataan  berdasarkan  gambar yang diberi.
Strategi:

Berpusatkan murid.




ABM:
Lembaran aktiviti kerja murid,pensel
Penutup
(2 minit)

1.Guru meminta murid mengeja semula perkataan  berdasarkan perkataan yang disebut oleh guru.
1. Murid mendengar dan  mengeja perkataan yang disebut dengan menggunakan suku kata.


Refleksi
Refleksi ini dibuat berdasarkan pengajaran dan pembelajaran yang telah dijalankan pada tarikh 23 April 2013 bersamaan hari Selasa.  Murid-murid yang terlibat adalah dari kelas pemulihan khas Tahun 2 Bestari seramai 9 orang. Murid-murid Tahun 2 Bestari adalah kelas yang boleh dikatakan dalam kategori lemah berbahasa. Berlatarbelakang dari kawasan penempatan semula penduduk dari kawasan setinggan berdekatan, murid-murid kelas pemulihan di sekolah ini kebanyakannya adalah dari kalangan keluarga yang susah dari segi ekonomi dan pendidikan. Oleh sebab itulah kebanyakan murid-murid kelas pemulihan di sekolah ini dalam tahap lemah dari segi penguasaan pembelajaran linguistik mereka.
     
     Bidang pembelajaran yang saya sampaikan dalam pengajaran dan pembelajaran saya adalah Perkataan KV + KVK yang mana ianya termasuk dalam tajuk Kata Nama Am. Tiga objektif pelajaran dalam pengajaran dan pembelajaran kali ini iaitu menyebut nama benda dengan perkataan KV + KVK betul, mengeja perkataan dengan menggunakan suku kata yang betul serta menulis perkataan berdasarkan gambar dengan betul.

Set Induksi
Ssaya mulakan sesi pengajaran dan pembelajaran KV + KVK ini dengan menjana idea murid tentang gambar dengan menggunakan kad-kad gambar. Gambar-gambar tersebut terdiri daripada gambar yang mempunyai kata nama am iaitu katil, pokok, siput. kasut dan katak. Saya dapati murid-murid berasa seronok dan telah memberi penumpuan serta aktif dengan memberi respon di mana mereka bersama-sama menyebut dan menamakan objek yang saya tunjukkan. Gambar objek terang dan jelas yang saya gunakan adalah untuk menarik perhatian murid di samping dapat digunakan untuk mengaitkan dapatan idea murid dengan suku kata KV + KVK yang akan saya sampaikan dalam pengajaran saya. Teknik penyoalan dengan soalan yang pendek beserta contoh saya gunakan. Aktiviti 1
Saya telah menggunakan pendekatan atau kaedah penerangan bagi aktiviti perkembangan isi pelajaran langkah pertama yang mana penggunaan contoh-contoh dengan penerangan adalah asas dalam pengajaran dan pembelajaran terutama mengeja suku kata yang terdapat pada gambar yang saya tunjukkan tadi (sesi Set Induksi). Ini adalah kerana ianya akan dapat melahirkan pemikiran yang jelas dan lebih berkesan. Idea yang abstrak, konsep-konsep yang baru dan susah, lebih mudah difahami apabila menggunakan contoh-contoh yang mudah kepada yang lebih konkrit. Misalnya dalam bentuk lisan iaitu dengan mengemukakan analogi, bercerita, bentuk metafora dan sebagainya. Contoh-contoh juga boleh ditunjukkan dalam bentuk visual, lakaran, ilustrasi dan lain-lain.
    
     Sebenarnya pelbagai masalah telah saya lalui dalam usaha untuk menjalankan proses rakaman pengajaran dan pembelajaran ini, yang mana pada mulanya saya telah merancang untuk menggunakan peralatan ICT di dalam bilik makmal komputer dalam bentuk microsoft PowerPoint semasa penyampaian pengajaran saya.  Malangnya saya berpendapat pengajaran yang diadakan di makmal computer akan menyebabkan aktiviti pemulihan murid terganggu kerana suasana yang kurang kondusif bagi mereka.   Keadaan ini menyebabkan saya mengubah perancangan kepada pendekatan penerangan menggunakan cara tradisional iaitu menggunakan papan putih, kad suku kata, magnet dan computer kegunaan guru sebagai bahan bantu mengajar (BBM).
    
     Saya dapati murid-murid dalam kelas pemulihan ini dapat mengeja secara latih-tubi dengan baik sekali. Murid-murid memberi respon sederahana dengan mengeja KV kemudian KVK dengan yakin. Walau pun saya dapati ada dua orang murid yang kelihatan tidak memberi perhatian semasa sesi pengajaran, saya faham kerana ketika cuaca panas dan kurang selesa. Saya atasi masalah ini dengan memberi teguran dan memanggil mereka supaya memberi perhatian.
    
     Keadaan pembelajaran yang kurang kondusif ini saya dapati adalah berpunca daripada keadaan kelas yang kurang bersih, kusam. Inilah masalah bagi sekolah yang mempunyai dua sidang. Namun masalah ini hanyalah terpencil. Focus saya terhadap pencapaian objektif topic hari ini tidak terganggu dengan situasi ini.

Aktiviti 3
Bagi Aktiviti 3 pula, kaedah yang saya gunakan adalah kaedah kumpulan pelbagai kecerdasan yang mana murid-murid terdiri dari murid-murid yang sederhana dan lambat bagi kelas tersebut. Pengumpulan jenis ini adalah amat sesuai bagi aktiviti pembelajaran yang memerlukan bimbingan dari murid-murid yang cerdas bagi murid-murid yang kurang cerdas. Rancangan saya adalah melalui cara ini, bakat kepimpinan murid-murid yang cerdas dapat dikembangkan serta nilai-nilai murni seperti semangat bekerjasama, bertimbangrasa, bertanggungjawab dan toleransi dapat dipupuk dalam kumpulan jenis ini. 

     Semasa aktiviti ini berlangsung, murid dapat membina beberapa buah perkataan berdasarkan kad perkataan yang saya sediakan di atas meja. Setelah mereka selesai membina perkataan yang diberi dalam kumpulan masing-masing, murid juga mampu mengeja semula perkataan yang dibina dengan jayanya.  Dari teknik ejaan yang dipamerkan, saya dapati mereka faham dan tahu untuk mengeja suku kata yang diberi dalam perkataan. Walaupun saya dapati ada sedikit kelemahan dalam penyediaan ruangan bentuk lazim yang mana ada murid yang keliru dalam penyalinan semula soalan di ruangan lekat pada papan putih yang sepatutnya.  Namun ini dapat disedari sendiri oleh murid  kekeliruan yang telah dilakukan dan dapat diatasi dengan membuat sedikit pembetulan.  


Aktiviti 4
Aktiviti pengukuhan ini saya lakukan sebagai strageti pengukuhan. Lisan positif saya lakukan dengan mengajak murid mengeja dan menyebut semula perkataan yang telah dipelajari. Kemudian penggunaan jawapan saya sediakan beberapa contoh ejaan yang betul terutama untuk suku kata KVK memandangkan ia lebih sukar berbanding KV sahaja. Bimbingan beserta sentuhan turut saya lakukan kepada murid perempuan sahaja. Gerak isyarat negative saya tunjukkan sebagai strategi pengukuhan kepada murid yang memberi jawapan yang kurang tepat. Saya turut mengadakan aktiviti kawalan kelas memandangkan terdapat tiga orang murid yang dapat menyiapkan lembaran kerja lebih awal, membuat bising dan mengganggu rakan sekelas yang lain.

Penutup
Dengan kawalan kelas yang masih baik, saya menutup sesi pengajaran dan pembelajaran hari ini dengan meminta murid mengeja semula perkataan KV  + KVK yang saya sebut. Murid dapat mengeja dengan tepat dan berkeyakinan tinggi. Nampaknya topic pemulihan khas hari ini mencapai ketiga-tiga objektif yang saya sasarkan.


Kekuatan
Kekuatan pengajaran dan pembelajaran saya dapat diterjemahkan kepada kepelbagaian teknik dan pendekatan pengajaran yang saya jalankan. Murid juga diasah bakat kepimpinannya dengan menjalankan aktiviti ejaaan secara berkumpulan pada Aktiviti 3. Kawalan murid juga cemerlang memandangkan murid dapat focus sepanjang sesi pengajaran berlangsung. Masa pengajaran juga dipatuhi dengan baik, memandangkan rancangan pengajaran ini telah disediakan dengan perancangan yang baik dan strategi yang ringkas tetapi boleh dikuasai oleh murid.

Namun begitu, melalui penilaian yang dibuat semasa pembentangan hasil kerja kumpulan saya dapati murid-murid dapat mencapai objektif yang diharapkan kerana semua soalan yang diberi dapat dijawab dengan betul. Hal ini disokong pula dengan hasil kerja latihan bertulis secara individu yang telah diberi.  Setelah saya semak hasil kerja mereka saya dapati semua orang dapat menjawab dengan betul sekurang-kurangnya tiga  dari lima soalan yang diberi. Latihan secara latih-tubi boleh diberikan kepada murid-murid ini sebagai kerja rumah bagi membantu mereka dalam mempertingkatkan kemahiran menolak.

Kelemahan
Kelemahan yang terdapat semasa proses pengajaran dan pembelajaran dilaksanakan adalah bahan bantu mengajar iaitu kad yang mengandungi soalan latihan dalam kumpulan kurang menarik dan kurang kandungan dari segi bilangan soalan.  Bilangan soalan untuk kerja kumpulan sepatutnya diberi lebih kerana mereka akan menyelesaikan soalan secara kumpulan tetapi saya beri hanya satu soalan kerana pengisian pengajaran yang dibuat hanya untuk tiga puluh minit.  Tulisan kurang menarik dan sepatutnya saya gunakan tulisan yang ditaip supaya kelihatan lebih cantik dan menarik. 
     Suasana kelas kedengaran sedikit bising kerana penglibatan murid yang aktif dan ada pula beberapa orang yang kelihatan sedikit bosan kerana cuaca yang panas ketika itu mempengaruhi tumpuan mereka pada pembelajaran.


Peluang
Di sini saya boleh rumuskan bahawa kaedah-kaedah yang saya gunakan berjaya dilaksanakan dan murid-murid menglibatkan diri secara aktif semasa proses pengajaran dan pembelajaran berlaku. Saya harapkan di masa akan datang, saya akan dapat mempelbagaikan lagi kaedah-kaedah bagi menarik minat murid supaya murid-murid akan dapat memahami sesuatu topik yang disampaikan dengan lebih jelas.  Penggunaan kaedah dan teknik yang pelbagai akan menjadikan sesuatu pengajaran itu lebih menarik dan akan memberi ruang untuk membolehkan pelajar terlibat secara aktif sepanjang sesi pengajaran tanpa merasa jemu dan bosan. Terdapat beberapa kaedah dan teknik yang berkesan boleh digunakan dalam pengajaran dan pembelajaran. Oleh yang demikian, pemilihan terhadap kaedah dan teknik yang lebih sesuai perlulah dilakukan secara berhati-hati supaya tidak menghalang dalam melaksanakan proses pembentukan konsep-konsep secara mudah dan lebih berkesan. Aktiviti-aktiviti yang dipilih hendaklah yang menarik dan mempunyai potensi yang tinggi untuk membolehkan isi pelajaran dan konsep-konsep yang diterjemahkan dapat difahami dengan lebih jelas dan tepat. Aktiviti yang dipilih harus mempengaruhi intelek, emosi, minat dan kecenderungan pelajar secara berkesan serta mampu untuk menjelaskan pengajarannya.
    
     Jika saya berpeluang untuk mengajar topik ini lagi kepada kumpulan pelajar yang sama, saya akan gunakan pendekatan dan kaedah yang sama. Cuma semasa penerangan saya akan gunakan kemudahan ICT supaya murid-murid akan dapat melihat dengan jelas penggunaan ruang semasa penyelesaian soalan tolak dalam bentuk lazim.  Sememangnya penggunaan komputer dan multimedia penting dalam pengajaran dan pembelajaran kerana ia dapat memupuk pebagai kecekapan seperti menggalakkan potensi imaginatif, kreatif, emosi, pemikiran logik dan kritikal. Penggunaan computer dan multimedia dalam pengajaran dengan memilih perisian yang sesuai dengan pembelajaran adalah penting supaya kecerdasan atau IQ para pelajar dapat dikukuhkan lagi.